Hakkımda

Ankara doğumlu olan Burak ÜÇÜNCÜ, Ankara Başkent Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunudur. Fakülte eğitiminin ardından yasal stajını yapmış ve Ankara Barosuna kayıtlı olarak avukatlık mesleğini yürütmektedir.

Avukatlık mesleği ile birlikte, Hacettepe Üniversitesi Bilişim Hukuku Yüksek Lisans programına kabul edilmiş ve eğitimine burada devam etmektedir.

Hukuk fakültesi eğitimi boyunca hukuk kulübü başkanlığı yapmış ve bu görevi süresince fakültesinde bir ilk olan “Hukuk Filmleri Gösterimi”, “Mahkemeler teşkilatı, Tebligat Hukuku ve UYAP ile İlgili Son Gelişmeler Paneli”, “Uygulamada Bilişim Suçları” isimli etkinlikler düzenlemiştir. Yine fakülte yıllarında Ankara Barosu Yasa İzleme Enstitüsü toplantılarına katılarak görev almış, Başkent Üniversitesinin düzenlediği etkinlikler başta olmak üzere Ankara geneli bir çok üniversite etkinliğine katılmıştır.

Staj eğitimini 3 ayrı büroda, son derece aktif geçirerek mahkemeler ve davalar konusunda tecrübe edinmiştir. Yine Ankara Barosu tarafından düzenlenen faaliyet ve toplantılara aktif olarak katılmış, çeşitli görevlendirmelerde yer almıştır.  Ankara Barosu Staj Yayın Kurulu tarafından çıkartılan Hukuk Gündemi dergisinde “Günahların Para Biriminden Yatırım Aracına: Hukuki Olarak Bitcoin ve Kriptoparalar” başlıklı makalesi yayınlanmış ve kapak başlığı olmuştur. Yayınlanan makalesi ile Ankara Barosu nezdinde Bitcoin’i dile getiren ilk kişiler arasındadır.

Avukatlık mesleği boyunca Türkiye Barolar Birliği, ELSA Ankara, BTK gibi kurum ve kuruluşlarla çeşitli üniversitelerin düzenlendiği bir çok etkinliğe katılmış ve günceli takip ederek programlara katılmaya devam etmektedir.

Hukuki kariyerinin dışında merak önderliğinde gelişen kişiliği dolayısıyla, bilgisayar ve internet ile tanıştığı sıralarda yeteneklerini geliştirerek profesyonel boyuta taşımıştır. 2009 yılından staj eğitimine kadarki süreçte, Türkiye’nin önde gelen e-ticaret ve dijital pazarlama şirketleri de dahil olmak üzere bir çok müşterisine web arayüzleri tasarlamış ve geliştirmiştir (UI Designer and Developer). Hukuk fakültesi eğitimi ile de birlikte götürdüğü bu işi staj eğitimine kadar sürdürmüştür.

İlgi alanları arasında “teknoloji, internet, nesnelerin interneti, yapay zeka, felsefe ve iç mimari” yer almaktadır.

Av. Burak ÜÇÜNCÜ, internet ve teknolojiye olan merakı ve bir dönem profesyoneli olduğu bilişim sektöründen edindiği tecrübeleri hukuk bilimi ile harmanlayarak müvekkillerine bilişim hukuku, kişisel verilerin korunması hukuku, fikri mülkiyet hukuku, ceza hukuku, şirketler hukuku gibi alanlar başta olmak üzere bir çok alanda hizmet vermektedir.